Oxford City Council Election results - 6 May 2021

There were elections across all wards for Oxford City Council on Thursday 6 May 2021. 

Results were announced on Saturday 8 May 2021.

The next City Council elections will be in May 2022.

Oxford City Council Election Results - 6 May 2021

Overall result for Oxford City Council

  • Labour: 34 seats
  • Liberal Democrat: 9 seats
  • Green Party: 3 seats
  • Independent: 2 seats

Barton and Sandhills

Table showing candidates for Barton and Sandhill ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ARTWELL Chaka Independent 210  
ATKINSON William Thomas Marcus Conservative Party Candidate 181  
DOBBS Chloe Chantel Conservative Party Candidate 196  
HURT Stephen Robert Green Party Lead Candidate 132  
NALA-HARTLEY Tanagra Jabu Labour Party 586 Elected
POHL Nicole Green Party Candidate 148  
ROGERS Paul Liberal Democrat 131  
ROSSER Adrian Clive Liberal Democrat 70  
ROWLEY Mike Labour Party 498 Elected

Turnout: 

Blackbird Leys

Table showing candidates for Blackbird Leys ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BLACKINGS Diko Labour Party 345 Elected
FINCH Barrie Peter Green Party 78  
HOAREAU Freddie Liberal Democrat 66  
HUMBERSTONE Rae Labour Party 337 Elected
KOWALSKA Agnieszka Trade Unionist and Socialist Coalition 44  
SIMS Paul John Conservative Party Candidate 170  

Turnout: 

Carfax and Jericho

Table showing candidates for Carfax and Jericho ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DIGGINS Lizzie Labour and Co-operative Party 640 Elected
EDWARDS Sarah Janet Green Party 317  
HACK Ben Conservative Party Candidate 114  
HOLLINGSWORTH Alexander John Labour and Co-operative Party 639 Elected
KORE Juhi Liberal Democrat 208  
NORMAN Katherine Rebecca Liberal Democrat 246  
POWELL-DAVIES Adam Karl Trade Unionist and Socialist Coalition 22  
SCHOFIELD Charlotte Stella Green Party 302  
WRIGHT Frankie Thomas Conservative Party Candidate 102  

Turnout: 

Churchill

Table showing candidates for Churchill ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BROWN Susan Woolford Labour Party 660 Elected
EVANGELOU-SHINGLER Alex Independent 37  
KEELEY Sean Joseph Conservative Party Candidate 221  
LYGO Mark Robert Labour Party 668 Elected
PHELPS Adam Iestyn Conservative Party Candidate 144  
POVEY Adam Charles Liberal Democrat 102  
ROGERS Steven Green Party 147  
STEWART Maxwell Quinn Liberal Democrat 58  
WATTS Duncan William Henry Green Party 132  

Turnout: 

Cowley

Table showing candidates for Cowley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DAWE Hazel Frances Green Party 573  
DAWE Steven Mark Green Party 367  
DUNNE Paula Labour Party 925 Elected
HATFIELD Duncan Valentine Conservative Party Candidate 247  
HENWOOD Dave Independent 340  
JUPP Theodore Ernest Liberal Democrat 55  
LATIF Mohammed Amar Labour Party 918 Elected
MORT Simon Robert Conservative Party Candidate 213  
VOGEL Eleonore Rebecca Liberal Democrat 101  

Turnout: 

Cutteslowe and Sunnymead

Table showing candidates for Cutteslowe and Sunnymead ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ASH Juliette Katherine Christie Conservative Party Candidate 378  
FOUWEATHER Laurence George Liberal Democrat 914 Elected
FOX John Edward Green Party 300  
GANT Andrew John Liberal Democrat 1148 Elected
JACKSON Jenny Conservative Party Candidate 345  
PALUMBO Marco Green Party 241  
SHUTER Paul Derek Labour Party 471  
STOCKTON Jane Marilyn Labour Party 507  

Turnout:

Donnington

Table showing candidates for Donnington ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ABRISHAMI Evin Labour Party 802 Elected
ARMSTRONG Lucinda Jacqueline Conservative Party Candidate 127  
BAZLEY Simon James Conservative Party Candidate 125  
COGGINS Geraldine Anne Liberal Democrat 72  
KANTOR Alexandrine Arielle Theodora Liberal Democrat 44  
PEGG Lucy Frances Green Party 814 Elected
RAWLE Rosie Mae Green Party 742  
TARVER Richard John Joseph Labour Party 732  
YOUSAF Hakeem   28  

Turnout: 

Headington

Table showing candidates for Headington ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ALTAF-KHAN Mohammed Liberal Democrat 1057 Elected
CORBALLY Liam Joseph Labour and Co-operative Party 591  
FARAH Rakiya Conservative Party Candidate 183  
HITCHINS Ray Green Party 237  
MUNSON Rowan Ossian Alfred Green Party 231  
SINCLAIR Delia Mary Labour and Co-operative Party 664  
SMOWTON Christopher Stephen Frederick Liberal Democrat 853 Elected
WRIGHT Ady Conservative Party Candidate 186  

Turnout: 

Headington Hill and Northway

Table showing candidates for Headington Hill and Northway ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BREWER Christopher John Green Party Candidate 148  
CHAPMAN Nigel Conrad Labour Party 684 Elected
COYNE Barbara Joan Labour Party 618 Elected
GIBBS Georgina Conservative Party Candidate 276  
HITCHCOCK Pippa Liberal Democrat 201  
ROBINSON Kate Josephine Green Party Lead Candidate 210  
STEELE Joanna Elizabeth Liberal Democrat 187  
TAYLOR Anthony William Conservative Party Candidate 196  

Turnout: 

Hinksey Park

Table showing candidates for Hinksey Park ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ASPDEN Suzanne Green Party 310  
CUNNINGHAM David John Green Party 195  
ELLIOTT METCALFE Polly Louise Conservative Party Candidate 128  
GLASS WOODIN Deborah Independent 321  
TANNER Rick Liberal Democrat 244  
TIDBALL Marie Labour Party 1273 Elected
WAITE Naomi Sian Elizabeth Labour Party 986 Elected
WALFORD Marcus Robbie Howard Conservative Party Candidate 122  
WILKINS Andy Liberal Democrat 137  

Turnout: 

Holywell

Table showing candidates for Holywell ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
FATEMIAN Arash Ali Conservative Party Candidate 69  
GENTLES Philip James Parsons Liberal Democrat 134  
IDLE Oscar James Green Party 322  
JAMES Adam Conservative Party Candidate 81  
MUNDY Edward Labour Party 447 Elected
REGISFORD Dianne Claudia Green Party 344  
THOMAS Imogen Ella Labour Party 531 Elected
WALLER Rowan Douglas Liberal Democrat 89  

Turnout: 

Littlemore

Table showing candidates for Littlemore ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BELY-SUMMERS Nadine Marie-Christine Labour Party 711 Elected
CORAIS Tiago Jorge De Assis Caldeira Cruz Labour Party 686 Elected
JARELL Derron John Augustine Conservative Party Candidate 236  
MCGLYNN Kevin Nicholas Green Party 216  
READING Jacques Eric Liberal Democrat 66  
SINGLETON George Alexander Liberal Democrat 140  
STAFFORD Daniel Conservative Party Candidate 334  
THOMAS David Nicholas Green Party Candidate 179  

Turnout: 

Lye Valley

Table showing candidates for Lye Valley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ELLIOTT Matthew David Green Party Lead Candidate 235  
JOSHUA Beverley Jane Liberal Democrat 103  
LLOYD-WILLIAMS Anne Marguerite Liberal Democrat 92  
O`SULLIVAN Will Green Party Candidate 173  
PATMORE Timothy Douglas Conservative Party Candidate 269  
REHMAN Ajaz Ur Labour Party 468 Elected
SMITH Linda Kay Labour Party 511 Elected

Turnout: 

Marston

Table showing candidates for Marston ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ARCHER Maire Grainne Liberal Democrat 123  
BHAGWANDIN Mark Conservative Party Candidate 411  
CLARKSON Mary Ruth Labour Party 1059 Elected
DEVA Siddharth Liberal Democrat 82  
HAINES Mick Independent 921 Elected
KHAN Mohammed Afzal Labour Party 461  
MORRIS Alistair David Pryce Green Party Lead Candidate 831  
MORRIS Callum Lachlan Pryce Green Party Candidate 278  

Turnout: 

Northfield Brook

Table showing candidates for Northfield Brook ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DE GREGORI Lorenzo The For Britain Movement 40  
DJAFARI-MARBINI Hosnieh Labour Party 426 Elected
HALL Duncan Richard Labour Party 509 Elected
JONES Patricia Gwendoline Mary Conservative Party Candidate 163  
MORBIN James Daniel Paul Trade Unionist and Socialist Coalition 39  
MORLIN Rosemary Anne Beatrice Liberal Democrat 87  
NEWMAN David Rudolf Green Party 150  
SIMS Fay Lana Conservative Party Candidate 143  

Turnout: 

Osney and St Thomas

Table showing candidates for Osney and St Thomas ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BROWN Louise Conservative Party Candidate 150  
COOK Colin Labour Party 799 Elected
GUERRINI Aurora Conservative Party Candidate 128  
HOUGHTON Antony Scott Independent 60  
MUDDIMAN Lois Knight Green Party Lead Candidate 760  
PRESSEL Susanna Labour Party 1070 Elected
THOMPSON Peter Green Party Candidate 391  

Turnout: 

Quarry and Risinghurst

Table showing candidates for Quarry and Risinghurst ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CLARK Jane Elizabeth Green Party 180  
ELPHINSTONE Trish Labour Party 925  
HORSFALL-TURNER Elina Maria Conservative Party Candidate 271  
MUKHERJEE Neil Conservative Party Candidate 254  
MUNKONGE Chewe Edgar Labour Party 1043 Elected
SMITH Roz Liberal Democrat 1049 Elected
STEELE Andrew Liberal Democrat 520  
TAYLOR Liz Green Party Lead Candidate 278  

Turnout: 

Rose Hill and Iffley

Table showing candidates for Rose Hill and Iffley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AZIZ Shaista Labour Party 876 Elected
BOWKETT David William Liberal Democrat 131  
COGGINS Peter Charles Liberal Democrat 124  
MCCANN John Matthew Freedom Alliance. No Lockdowns. No Curfews 38  
MORLEY Craig Alexander Conservative Party Candidate 213  
SANWAL Dara Hassan Conservative Party Candidate 168  
THOMAS Stephen Daniel Adam Green Party - Save Our Green Space 417  
TURNER Edward Owen Labour Party 831 Elected
YOUNG Nuala Ann Green Party - Save Our Green Space 467  

Turnout: 

St Clement's

Table showing candidates for St Clement's ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ALDRIDGE Colin George Green Party First Choice Candidate 421  
HAYES Tom Labour Party 944 Elected
HUNT Jemima Lorna Labour Party 686 Elected
JONES Graham Roderick Liberal Democrat 121  
MATTHEWS Jack James Conservative Party Candidate 133  
PROCTER Josie Liberal Democrat 117  
TREVETT Kelsey Green Party Second Choice Candidate 285  
WATSON Katrina Kay Conservative Party Candidate 85  

Turnout: 

St Mary's

Table showing candidates for St Mary's ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AKEHURST Luke Labour Party 644  
COLEMAN David Conservative Party Candidate 68  
ERLAM Jesse Samuel Joseph Labour Party 612  
GODDARD Julia Liberal Democrat 96  
JARVIS Chris Green Party 1135 Elected
PISCHKE Kai Liberal Democrat 68  
SAUNDERS Jenny Conservative Party Candidate 57  
WOLFF Dick Green Party Councillor 1056 Elected

Turnout: 

Summertown

Table showing candidates for Summertown ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DERU Joshua Hiroshi Green Party 243  
GOODALL Christopher Frank William Green Party 319  
HULL Christopher Mark Dobell Labour Party 589  
LANDELL MILLS Tom Liberal Democrat 807 Elected
LENON Penelope Anne Conservative Party Candidate 309  
MCKEE Sam Alfie Labour Party 473  
MILES Katherine Sarah Liberal Democrat 715 Elected
ROBINSON George Conservative Party Candidate 293  

Turnout: 

Temple Cowley

Table showing candidates for Temple Cowley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ARSHAD Lubna Labour Party 770 Elected
BRETT Tony Liberal Democrat 117  
HARDEE Frank Thomas Liberal Democrat 66  
HARLEY Judith Anne Independent 236  
HOWELL Simon Paul Conservative Party Candidate 108  
KYESWA Johnson Conservative Party Candidate 114  
LEDBURY Matthew Green Party Candidate 228  
MALIK Saj Independent 578 Elected
OTTINO Simon John Peter Labour Party 554  
SCRASE Richard John Green Party Lead Candidate 244  

Turnout: 

Walton Manor

Table showing candidates for Walton Manor ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
COX James Edward Maitland Liberal Democrat 408  
FRY James Labour Party 1068 Elected
POPE David James Conservative Party Candidate 134  
ROSS Maddy Conservative Party Candidate 148  
TURNER Carole-ann Liberal Democrat 489  
UPTON Ann Louise Labour Party 859 Elected

Turnout: 

Wolvercote

Table showing candidates for Wolvercote ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CAMERON Sheila Green Party 314  
DIXON Gary William Conservative Party Candidate 285  
GODDARD Steve Liberal Democrat 967 Elected
MORRISEN Robin Myles Ruben Conservative Party Candidate 215  
SIANTONAS Andrew Labour Party 277  
WADE Liz Liberal Democrat 735 Elected
WILKINSON Jane Charlotte Green Party 247  
WILLIAMS Judith Mary Labour Party 281  

Turnout: 

Votes cast: 
Votes rejected: 
Overall turnout: 

Rate this page

Rate as Good Rate as Average Rate as Poor