Election Results - 5 May 2016

There were elections across all wards for Oxford City Council on Thursday 5 May 2016. Each ward elected one councillor to serve a four-year term, until May 2020.

There were also elections for parish councils (in two parts of the city) and the Police and Crime Commissioner for Thames Valley Police. Results of the Police and Crime Commissioner election can be downloaded from our Election results pages.

Oxford City Council Election Results - 5 May 2016

The count for the Oxford City Council elections started at 9.30am on Friday 6 May 2016. Results are published below. 

The political make-up of the council following the election is:

 

  • Labour - 35 councillors
  • Lib Dem - 8 councillors
  • Green - 4 councillors
  • Independent - 1 councillor

 

Barton and Sandhills

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ARTWELL Independent 237  
BAXTER Frances UK Independence Party (UKIP)  96  
HAMER Timothy Stephen The Conservative Party Candidate 174  
HITCHENS Ray Green Party  82  
MALLINDER Barbara Lesley Liberal Democrat 123  
ROWLEY Mike Labour and Co-operative Party 704 Elected

 

Turnout: 28.7%

Blackbird Leys

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BHAGWANDIN Vanessa Elizabeth The Conservative Party Candidate 48  
BLAKEY Simon Andrew Liberal Democrat 16  
COLLIER Greg Trade Unionist and Socialist Coalition 20  
LAWES Joseph UK Independence Party (UKIP)  139  
LEDBURY Matthew Green Party 31  
SMITH Linda Kay Labour Party 687 Elected

 

Turnout: 23.1%

Carfax

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CURTIS Alex The Conservative Party Candidate 111  
HATTER Mad The Official Monster Raving Loony Party 13  
HOLLINGSWORTH Alex Labour Party 447 Elected
PRENDERGAST Kate Green Party 276  
SAMUELS Harry Liberal Democrat 217  

Turnout: 37.4%

Churchill

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
COGGINS Peter Charles Liberal Democrat 85  
LYGO Mark Labour Party 761 Elected
MCGLYNN Kevin Nicholas Green Party 130  
SELWAY Allan John The Conservative Party Candidate 144  

Turnout: 27%

Cowley

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DAWE Hazel Frances  Green Party 420  
DIXON Gary William The Conservative Party Candidate 210  
HENWOOD David  Labour Party  883 Elected
MURRAY Claire Elizabeth Liberal Democrat 64  

Turnout: 35.4%

Cowley Marsh

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BRETT Tony Liberal Democrat  112  
DAWE Steve Green Party 307  
HARLEY Judith Anne Independent 252  
HATCH Liam  The Conservative Party Candidate 99  
MALIK Sajjad  Labour Party  932 Elected

Turnout: 38.5%

Headington

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DUNCAN Ann Alice Green Party 134  
GEARING Anthony Ian The Conservative Party Candidate 172  
PONTECORVI Marco Labour Party 437  
WILKINSON Ruth Elaine Liberal Democrat 1100 Elected

Turnout: 44.7%

Headington Hill and Northway

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BHAGWANDIN Mark The Conservative Party Candidate 452  
BOURBON Maria Liberal Democrat  160  
CHAPMAN Nigel  Labour Party 776 Elected
FAIREY Oliver James Green Party 112  

Turnout: 42.4%

Hinksey Park

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CARTER Ben Green Party 273  
DEVA Siddo The Conservative Party Candidate 199  
HARDING Nicholas John Liberal Democrat  140  
TIDBALL Marie Labour Party  1273 Elected

Turnout: 45.5%

Holywell

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ILEY-WILLIAMSON Dan Labour Party  451 Elected
JOINES Fiona Kelly  Green Party 265  
MCKAY Andy Liberal Democrat 283  
WALKER George The Conservative Party Candidate 105  

Turnout: 43.7%

Iffley Fields

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BAZLEY Simon James  The Conservative Party Candidate 94  
BENJAMIN Elise Danielle  Green Party  961  
BERGAMIN Peter Patrick Liberal Democrat  66  
CURRAN Stephen John Labour Party 1015 Elected

Turnout: 53.9%

Jericho and Osney

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
COOK Colin Labour Party  1007 Elected
FIDDAMAN Jason John Richard  The Conservative Party Candidate 183  
MCKENZIE Conor Liberal Democrat 217  
MUDDIMAN Lois Knight Green Party  508  

Turnout: 43.2%

Littlemore

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AYRTON Lucy Irene Fitchett Green Party 205  
BIDWELL Charles James Liberal Democrat 75  
STAFFORD Daniel The Conservative Party Candidate 284  
TANNER John Stuart Labour Party  830 Elected

Turnout: 30%

Lye Valley

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
KENNEDY Pat  Labour Party  924 Elected
KYESWA Johnson Mackline The Conservative Party Candidate 216  
MACHADO Mandy Liberal Democrat 101  
PIZEY Tim Peter Green Party 177  

Turnout: 29.4%

Marston

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HAINES Mick   1140 Elected
HAYNES Charlie  Independent  78  
MURRAY Alasdair James Liberal Democrat  71  
PATMORE Tim  The Conservative Party Candidate  112  
SHAW Miranda Green Party  112  
WALKER Nick Labour Party 826  

Turnout: 51.8%

North

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
EL MOUDEN Claire Margaret  Green Party  174  
FRY James  Labour Party 796 Elected
GILL Louis Joseph Simborowski  Liberal Democrat 403  
PORTER Robert Vernon The Conservative Party Candidate 179  

Turnout: 46.1%

Northfield Brook

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
JONES Pat  The Conservative Party Candidate  89  
MORBIN James Daniel Paul Trade Unionist and Socialist Coalition 37  
MORLIN Rosemary Anne Beatrice Liberal Democrat 66  
PAYNTER Robert James Henry Green Party 52  
TAYLOR Sian Labour Party 573 Elected

Turnout: 18.6%

Quarry and Risinghurst

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CLARE Bill The Conservative Party Candidate 230  
MUNKONGE Chewe Edgar Labour Party  1003 Elected
SMITH Roz Liberal Democrat  863  
TAYLOR Liz Green Party Candidate 149  

Turnout: 47.8%

Rose Hill and Iffley

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HALL Janet Mary Wallis Green Party 202  
SHERWOOD Lilian Julia  The Conservative Party Candidate 233  
TURNER Edward Owen  Labour Party 1187 Elected
ZIEGLER Ruvi  Liberal Democrat 90  

Turnout: 37.3%

St Clement's

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AZAD Jamila Begum  Labour Party 726 Elected
EDEN Tim Green Party  413  
GEE Dan  The Conservative Party Candidate  122  
JONES Graham Roderick Liberal Democrat 183  

Turnout: 37%

St Margaret's

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
LANDELL MILLS Tom  Liberal Democrat  592 Elected
LENON Penelope Anne The Conservative Party Candidate 338  
ROBERTS Catrin Labour Party  396  
WILSON Al  Green Party  240  

Turnout: 46.3%

St Mary's

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AZAD Mohammed  Labour Party  547  
HEANEY Dominic  The Conservative Party Candidate  71  
SIMMONS Craig  Green Party Candidate 739 Elected
TAIT Mike Liberal Democrat  59  

Turnout: 41.5%

Summertown

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
GANT Andrew  Liberal Democrat  902 Elected
JONES Graham Stanton The Conservative Party Candidate  350  
SANDERS Larry  Green Party  231  
STOCKTON Jane Marilyn Labour Party  546  

Turnout: 44.7%

Wolvercote

Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
EDWARDS Sarah Janet  Green Party 284  
GOFF Angie Liberal Democrat  944 Elected
HILLIARD Rosie  The Conservative Party Candidate 623  
TAPPIN Hugh Michael Labour Party  238  

Turnout: 47.5%

Thames Valley Police and Crime Commissioner Election Results - 5 May 2016

The count for the Police and Crime Commissioner election will take place on Friday 6 May 2016. Results are published on our Election results pages.