Oxford City Council Election results - 5 May 2022

There are elections across all wards for Oxford City Council on Thursday 5 May 2022. 

Results will be announced in the early hours of Friday 6 May 2022.

Oxford City Council Election Results - 5 May 2022

Overall result for Oxford City Council

Following the local elections on 5 May 2022 the political composition of the Council is:

  • Labour Group - 32 seats
  • Liberal Democrat Group - 9 seats
  • Green Group - 6 seats
  • Independent (non-grouped) - 1 seat

Barton and Sandhills

Table showing candidates for Barton and Sandhill ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ARTWELL
Chaka
Independent 220  
JOYCE
Callum Joseph
Trade Unionist and Socialist Coalition 19  
MATTHEWS
Jack James
Local Conservatives 178  
ROGERS
Paul
Liberal Democrat 122  
ROWLEY
Mike
Labour and Co-operative Party 603 Elected

Turnout: 26.76%

Blackbird Leys

Table showing candidates for Blackbird Leys ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HUMBERSTONE
Rae
Labour Party 625 Elected
KANTOR
Alexandrine Arielle Theodora
Liberal Democrat 68  
KILEY
Thomas Henry
Green Party 72  
KOWALSKA
Agnieszka
Trade Unionist and Socialist Coalition 65  

Turnout: 20.44%

Carfax and Jericho

Table showing candidates for Carfax and Jericho ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
EDWARDS
Sarah Janet
Green Party 363  
HOLLINGSWORTH
Alexander John
Labour and Co-operative Party 802 Elected
PISCHKE
Kai Michael
Liberal Democrat 168  
POPE
David James
Local Conservatives 95  

Turnout: 36.71%

Churchill

Table showing candidates for Churchill ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BROWN
Susan Woolford
Labour Party 664 Elected
HITCHCOCK
Pippa
Liberal Democrat 97  
KIGGELL
Carlin Arthur
Trade Unionist and Socialist Coalition 67  
SAUNDERS
Jennifer
Local Conservatives 166  
WATTS
Duncan William Henry
Green Party 153  

Turnout: 26.60%

Cowley

Table showing candidates for Cowley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HENWOOD
David
Independent 686  
KETTLE
Kate
Local Conservatives 124  
LATIF
Mohammed Amar
Labour Party 978 Elected
ROGERS
Steven
Green Party 195  
WILKINS
Andy
Liberal Democrat 53  

Turnout: 42.79%

Cutteslowe and Sunnymead

Table showing candidates for Cutteslowe and Sunnymead ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
FOUWEATHER
Laurence George
Liberal Democrat 1184 Elected
FOX
John Edward
Green Party 195  
JACKSON
Jennifer Jane
Local Conservatives 279  
VAN ES
Bart Bastiaan
Labour Party 476  

Turnout: 44.13%

Donnington

Table showing candidates for Donnington ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
AZAD
Mohammed
Independent 459  
BAGDASH
Roushin
Labour Party 623  
BAZLEY
Simon James
Local Conservatives 73  
COGGINS
Peter Charles
Liberal Democrat 38  
RAWLE
Rosie Mae
Green Party 792 Elected

Turnout: 46.55%

Headington

Table showing candidates for Headington ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ELPHINSTONE
Trish
Labour Party 818  
HITCHENS
Ray
Green Party 141  
POWELL-DAVIES
Adam Karl
Trade Unionist and Socialist Coalition 28  
SIMS
Paul John
Local Conservatives 157  
SMOWTON
Chris
Liberal Democrat 1057 Elected

Turnout: 46.35%

Headington Hill and Northway

Table showing candidates for Headington Hill and Northway ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
COYNE
Barbara Joan
Labour Party 750 Elected
GIBBS
Georgina Ruth
Local Conservatives 94  
ROBINSON
Kate Josephine
Green Party 141  
STEELE
Joanna Elizabeth
Liberal Democrat 94  
WEST
Peter James
Independent 462  

Turnout: 38.98%

Hinksey Park

Table showing candidates for Hinksey Park ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HALL
Janet Mary Wallis
Green Party 369  
HOWELL
Simon Paul
Local Conservatives 109  
TANNER
Rick
Liberal Democrat 211  
WAITE
Naomi Sian Elizabeth
Labour Party 1118 Elected

Turnout: 42.61%

Holywell

Table showing candidates for Holywell ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
LITTLE
Janey
Liberal Democrat 140  
MUNDY
Edward
Labour Party 497 Elected
REGISFORD
Dianne Claudia
Green Party 364  

Turnout: 32.78%

Littlemore

Table showing candidates for Littlemore ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
CORAIS
Tiago Jorge De Assis Caldeira Cruz
Labour Party 718 Elected
GODDARD
Julia
Liberal Democrat 55  
MUSTAFA-AWAN
Sadiea Tasleem
Independent 557  
STAFFORD
Daniel
Local Conservatives 186  
THOMAS
David Nicholas
Green Party 106  

Turnout: 40.26%

Lye Valley

Table showing candidates for Lye Valley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HARLEY
Judith Anne
Independent 462  
HURT
Stephen Robert
Green Party 134  
PATMORE
Tim
Local Conservatives 120  
REHMAN
Ajaz Ur
Labour and Co-operative Party 546 Elected
VOGEL
Eleonore Rebekka
Liberal Democrat 59  

Turnout: 32.37%

Marston

Table showing candidates for Marston ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
HATFIELD
Duncan Valentine
Local Conservatives 309  
MORRIS
Alistair David Pryce
Green Party 1085 Elected
POVEY
Adam Charles
Liberal Democrat 74  
VINNICOMBE
Charlotte Louise
Labour Party 839  

Turnout: 51.62%

Northfield Brook

Table showing candidates for Northfield Brook ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
DJAFARI MARBINI
Hosnieh
Labour Party 591 Elected
MORBIN
James Daniel Paul
Trade Unionist and Socialist Coalition 38  
MORLIN
Rosemary Anne Beatrice
Liberal Democrat 61  
NEWMAN
David Rudolf
Green Party 74  
SIMS
Fay Lana
Local Conservatives 124  

Turnout: 20.63%

Osney and St Thomas

Table showing candidates for Osney and St Thomas ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
COOK
Colin
Labour Party 885  
MUDDIMAN
Lois
Green Party 907 Elected
WATSON
Kate
Local Conservatives 111  

Turnout: 44.64%

Quarry and Risinghurst

Table showing candidates for Quarry and Risinghurst ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BHAGWANDIN
Mark
Local Conservatives 231  
LINNELL
Madeline
Green Party 188  
MUNKONGE
Chewe Edgar
Labour Party 1343 Elected
STEELE
Andrew Mark
Liberal Democrat 584  

Turnout: 46.87%

Rose Hill and Iffley

Table showing candidates for Rose Hill and Iffley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BEARDER
Catherine Zena
Liberal Democrat 86  
CLIFTON
Albert George
Trade Unionist and Socialist Coalition 13  
DIXON
Gary William
Local Conservatives 118  
EVANS
Michael Anthony
Independent 516  
POWELL
Alexander Thomas
Green Party Candidate 254  
TURNER
Edward Owen
Labour Party 858 Elected

Turnout: 40.57%

St Clement's

Table showing candidates for St Clement's ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
ALDRIDGE
Colin George
Green Party 284  
ALI
Amir Steve
Independent 292  
BROWN
Stephen Edward
Trade Unionist and Socialist Coalition 24  
HUNT
Jemima Lorna
Labour Party 635 Elected
JONES
Graham Roderick
Liberal Democrat 98  
JONES
Patricia Gwendoline Mary
Local Conservatives 47  

Turnout: 35.63%

St Mary's

Table showing candidates for St Mary's ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BARCHO
Mustafa
Labour Party 574  
KERR
Emily Jane Elisabeth
Green Party 893 Elected
PROCTER
Josie
Liberal Democrat 70  
SKINNER
John Edwin
Independent 435  

Turnout: 42.75%

Summertown

Table showing candidates for Summertown ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BEER
Mark Gregory
Local Conservatives 229  
HULL
Christopher Mark Dobell
Labour Party 738  
MILES
Katherine Sarah
Liberal Democrat 955 Elected
SIGAMANY
Indrani
Green Party 138  

Turnout: 48.34%

Temple Cowley

Table showing candidates for Temple Cowley ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
BRETT
Tony
Liberal Democrat 57  
DEWAR
Madelein Emma
Local Conservatives 56  
LEDBURY
Matthew
Green Party 110  
MALIK
Saj
Independent 841 Elected
OTTINO
Simon John Peter
Labour Party 709  

Turnout: 40.32%

Walton Manor

Table showing candidates for Walton Manor ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
LENON
Penelope Anne
Local Conservatives 153  
THOMPSON
Peter
Green Party 196  
UPTON
Ann Louise
Labour Party 862 Elected
WADE
Liz
Liberal Democrat 485  

Turnout: 43.12%

Wolvercote

Table showing candidates for Wolvercote ward
Name of Candidate Description (if any) Number of votes Elected? 
LANCHBERY
Philippa
Green Party 165  
MORRISEN
Robin
Local Conservatives 238  
SANDELSON
Jo
Liberal Democrat 964 Elected
SIANTONAS
Andrew
Labour Party 363  

Turnout: 47.82%

Votes cast: 40,095
Votes rejected: 274
Overall turnout: 39.39%

Result of the election to Old Marston Parish Council - 5 May 2022

Download the result of the election to Old Marston Parish Council

Rate this page

Rate as Good Rate as Average Rate as Poor