Council and Democracy

Election results

Cowley Ward By-election - 17 July 2014

A by-election was held in Cowley Ward on Thursday 17 July 2014.

Results are shown below:

Name of candidate Description (if any) Number of votes Elected?
ARTWELL   257  
DAWE
Hazel Frances
Green Party 269  
HARBORNE
Katharine Mary
The Conservative Party 152  
HENWOOD
David
The Labour Party 512

Elected

(Labour hold)

MACDONALD
Ian Jon
UKIP 72  

SHARMA
Prakash

Liberal Democrat 39  

 

Turnout: 28%

 

European Parliamentary (South East) Elections - 22 May 2014

Results for the European Parliamentary (South East) elections held on Thursday 22 May 2014 were announced on Sunday 25 May 2014 and are available on the Southampton City Council website or below. Turn-out for the election in the Oxford area only was 38%.

 

 

Oxford City Council Elections - 22 May 2014

Results for the Oxford City Council elections held on Thursday 22 May 2014 were announced during the afternoon of Friday 23 May 2014. Full results are available below. Turn-out was 37%.

PDF icon Oxford City Council Elections 2014 - Summary of Results (PDF)

The new political make-up of the Council is:

Party Number of Seats
Labour 33 seats (+3)
Liberal Democrat 8 seats (-4)
Green 6 seats (+1)
Independent 1 seat (no change)

 

Barton and Sandhills Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BARNARD
Sallie
Liberal Democrat 105  
COULTER
Van
Labour and Co-operative Party Candidate 773

Elected

(Labour hold)

HITCHINS
Raymond
Green Party 121  
JOHNSON
James
The Conservative Party Candidate 202  
LINUS
Benjamin
Independent 28  
MACDONALD
Ian
UKIP 293  

 

 

Blackbird Leys Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BHAGWANDIN
Vanessa
The Conservative Party Candidate 54  
BIRD
Dickie
UKIP 196  
HUMBERSTONE
Rae
The Labour Party Candidate 642

Elected

(Labour hold)

MCHALE
Lizzie
Green Party 43  
WHEELER
Mark
Liberal Democrat 19  

 

 

Carfax Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
AHMED
Maryam
The Conservative Party Candidate 315  
BRANDT
Ruthi
Green Party 483

Elected

(Green Party gain from Lib Dems)

BRETT
Tony
Liberal Democrat 276  
HATTER
Mad
The Official Monster Raving Loony Party 45  
HOLLINGSWORTH
Alex
Labour and Co-operative Party Candidate 448  

 

 

Churchill Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BEKTAS
Berk Burak
The Conservative Party Candidate 117  
BONNEY
Peter
Independent Nomination withdrawn  
BROWN
Susan
The Labour Party Candidate 607

Elected

(Labour hold)

FAULTLESS
Julian
Green Party 164  
REILLY
James Augustine
Liberal Democrat 95  
SLATER
David
UKIP 179  

 

 

Cowley Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
ARTWELL Independent 373  
COCHRANE
Clare
Green Party 268  
DIXON
Gary William
The Conservative Party Candidate 186  
GULZAR
Imtiaz
Liberal Democrat 142  
SIMM
Christine
The Labour Party Candidate 659

Elected

(Labour hold)

 

 

Cowley Marsh Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
ABBASI
Mohammed
The Labour Party Candidate 793

Elected

(Labour hold)

HARLEY
Judith Anne
The Conservative Party Candidate 394  
HODGKINSON
Catherine
Liberal Democrat 135  
SCRASE
Richard John
Green Party 420  

 

 

Headington Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
ALTAF-KHAN
Mohammed
Liberal Democrat 946

Elected

(Lib Dem hold)

DICKINSON
Theodora Elizabeth
The Conservative Party Candidate 234  
HAYCOCK
David Alastair Boyd
Green Party 181  
HENWOOD
David
The Labour Party Candidate 514  

 

 

Headington Hill and Northway Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
ANWAR
Farida
The Labour Party Candidate 719

Elected

(Labour gain from Lib Dems)

BAMBER
Ruth
Green Party 186  
BHAGWANDIN
Mark
The Conservative Party Candidate 433  
BOURBON
Maria
Liberal Democrat 113  
FELL
Nicholas Oliver
  24  

 

 

Hinksey Park

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
CHIPCHASE
Judy
Green Party 373  
MORT
Simon
The Conservative Party Candidate 195  
O'REILLY
Stuart Anthony
UKIP 88  
PRICE
Bob
The Labour Party Candidate 1158

Elected

(Labour hold)

TOPE
Andrew
Liberal Democrat 108  

 

 

Holywell Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
JONES
Aled
The Labour Party Candidate 369  
STOKES
Poppy Heloise
The Conservative Party Candidate 280  
THOMAS
David
Green Party 675

Elected

(Green Party gain from Lib Dems)

VILA
Jean Celestin Charles
Liberal Democrat 174  

 

 

Iffley Fields Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BEARDER
Simon
Liberal Democrat 88  
DAWE
Steve
Green Party 904  
PRESTIDGE
Neil
The Conservative Party Candidate 105  
TARVER
Richard
The Labour Party Candidate 986

Elected

(Labour gain from Green Party)

 

 

 

Jericho and Osney Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
MCKENZIE
Conor
Liberal Democrat 241  
PETHYBRIDGE
Sarah
Green Party 399  
PRESSEL
Susanna
The Labour Party Candidate 1313

Elected

(Labour hold)

WALSH
John Patrick
The Conservative Party Candidate 221  

 

 

Littlemore Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
DUCKMANTON
Alyson
Green Party 257  
MCCANN
John Matthew
Liberal Democrat 85  
SANDERS
Gill
The Labour Party Candidate 762

Elected

(Labour hold)

STAFFORD
Daniel
The Conservative Party Candidate 317  

 

 

Lye Valley

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
HERNANDEZ
Paul
The Conservative Party Candidate 263  
LLOYD-SHOGBESAN
Ben
The Labour Party Candidate 728

Elected

(Labour hold)

WOOLLIAMS
Steve
Green Party 311  
YEWERS
Penny
Liberal Democrat 103  

 

 

Marston Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
CLARKSON
Mary
The Labour Party Candidate 1064

Elected

(Labour hold)

HATFIELD
Duncan Valentine
The Conservative Party Candidate 297  
MILLER
Jonathan
UKIP 201  
MORRIS
Alistair David Pryce
Green Party 254  
NAVQI
Salman
Liberal Democrat 169  

 

 

North Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BEARDER
Tim
Liberal Democrat 657  
DHALL
Sushila
Green Party 379  
LENON
Penelope Anne
The Conservative Party Candidate 318  
UPTON
Louise
The Labour Party Candidate 723

Elected

(Labour hold)

 

 

Northfield Brook Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
FIELDER
Rachel Anna
Liberal Democrat 55  
JONES
Pat
The Conservative Party Candidate 112  
PAYNTER
Robert
Green Party 111  
SEAMONS
Scott Andrew
The Labour Party Candidate 700

Elected

(Labour hold)

 

 

Quarry and Risinghurst Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
HARBORNE
Katharine Mary
The Conservative Party Candidate 415  
SINCLAIR
Dee
The Labour Party Candidate 941

Elected

(Labour hold)

SMITH
Roz
Liberal Democrat 549  
TAYLOR
Liz
Green Party 253  

 

 

Rose Hill and Iffley Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
AZIZ
Faisal
Liberal Democrat 223  
GRAHAM
Paddy
UKIP 271  
PAULE
Michele V A
The Labour Party Candidate 873

Elected

(Labour hold)

SHERWOOD
Lilian J
The Conservative Party Candidate 140  
SKINNER
Paul
Green Party 248  

 

 

St Clement's Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
DAWE
Hazel
Green Party 532  
DEVA
Siddharth
The Conservative Party Candidate 129  
HAYES
Tom
The Labour Party Candidate 875

Elected

(Labour gain from Lib Dems)

JONES
Graham Roderick
Liberal Democrat 148  
MYLVAGANAM
Pat
Independent 22  

 

 

St Margaret's Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
CHAPMAN
Nigel
The Labour Party Candidate 492  
DUNCAN
Ann Alice
Green Party 305  
PORTER
Vernon
The Conservative Party Candidate 409  
WADE
Liz
Liberal Democrat 610

Elected

(Lib Dem hold)

 

 

St Mary's Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BEARDER
Ian
Liberal Democrat 88  
HEREN
Theodore
The Conservative Party Candidate 116  
TAYLOR
Sian
The Labour Party Candidate 546  
WOLFF
Dick
Green Party 733

Elected

(Green Party hold)

 

 

Summertown Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
BICKERS
Kenneth Gerald
The Conservative Party Candidate 441  
COLENUTT
Bob
The Labour Party Candidate 344  
EDWARDS
Sarah Janet
Green Party 413  
FOOKS
Jean Lesley
Liberal Democrat 1100

Elected

(Lib Dem hold)

GANT
Andrew
Liberal Democrat 843

Elected

(Lib Dem hold)

LAW
Eleanor
The Labour Party Candidate 262  
SINSINWAR
Arjun Singh
The Conservative Party Candidate 339  
TICKELL
Oliver
Green Party 311  

 

 

Wolvercote Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes Elected?
CRAWFURD
Lee
Green Party 275  
GODDARD
Steve
Liberal Democrat 971

Elected

(Lib Dem hold)

TAYLOR
Michael Robert
The Labour Party Candidate 250  
WILLIAMS
Tom
The Conservative Party Candidate 677  

 

 

Election Results Since 2001

The results for elections held in Oxford since 2001 are listed in the table below:

Results for elections held in Oxford since 2001
Date  Election type  Ward/Division/Constituency/Area 
19 September 2013 Oxford City Council by-election

PDF icon 2013 North ward (PDF)

2 May 2013 Oxford City Council by-election

PDF icon 2013 Churchill ward and Rose Hill and Iffley ward (PDF)

2 May 2013 Oxfordshire County Council

2013 All Divisions

15 November 2012 Police and Crime Commissioner Election

For full details of the election results across the Thames Valley visit the Aylesbury Vale District Council website.

PDF icon Declaration of First Count Totals for Oxford (PDF)
PDF icon Result of First Count in the Thames Valley Police Area (PDF)
PDF icon Declaration of Second Count Totals for Oxford (PDF)

3 May 2012 Oxford City Council

PDF icon Oxford City Council Elections 2012 - Summary of Results (27kB PDF)

5 May 2011 Referendum PDF icon Voting system to elect MPs referendum (21kB PDF)
21 Oct 2010 Oxford City Council by-election PDF icon 2010 Barton and Sandhills ward (7kB PDF)
6 May 2010 Oxford City Council PDF icon 2010 All Wards (25kB PDF)
6 May 2010 Parliamentary PDF icon 2010 Oxford West and Abingdon (342kB PDF)
6 May 2010 Parliamentary PDF icon 2010 Oxford East (8kB PDF)
4 Jun 2009 Oxfordshire County Council 2009 All Divisions
4 Jun 2009 European Parliament PDF icon 2009 South East region (whole) (PDF)
PDF icon 2009 South East region (city only) (PDF)

PDF icon Further Declaration - June 2010 (133kB PDF)
Caroline Lucas resigned as MEP as a result of her becoming a Member of Parliament for Brighton Pavilion so the next person on the Green Party's list for the last European Parliamentary elections in June 2009, i.e. Keith Taylor, automatically becomes the MEP in her place.
26 Mar 2009 Oxford City Council by-election PDF icon 2009 Headington Hill and Northway ward (PDF)
12 Jun 2008 Oxford City Council by-election PDF icon 2008 Holywell ward (PDF)
1 May 2008 Oxford City Council PDF icon 2008 All wards (PDF)
21 Sep 2006 Oxford City Council by-election PDF icon 2006 Lye Valley ward (PDF)
27 Jul 2006 Oxford City Council by-election PDF icon 2006 Hinksey Park ward (PDF)
4 May 2006 Oxford City Council PDF icon 2006 All Wards (PDF)
8 Dec 2005 Oxford City Council by-election PDF icon 2005 Jericho and Osney ward (PDF)
21 Jul 2005 Oxford City Council by-election PDF icon 2005 Northfield Brook ward (PDF)
5 May 2005 Oxford City Council by-election PDF icon 2005 Blackbird Leys ward (PDF)
5 May 2005 Oxfordshire County Council PDF icon 2005 All Divisions (PDF)
5 May 2005 Parliamentary PDF icon 2005 Oxford West and Abingdon (PDF)
5 May 2005 Parliamentary PDF icon 2005 Oxford East constituency (PDF)
21 Oct 2004  Oxford City Council by-election  PDF icon 2004 Carfax ward (PDF)
10 Jun 2004 Oxford City Council PDF icon 2004 All wards (PDF)
10 Jun 2004 European Parliament PDF icon 2004 South East region (city only) (PDF)
10 Jun 2004 European Parliament PDF icon 2004 South East region (whole) (PDF)
27 Nov 2003 Oxfordshire County Council by-election PDF icon 2003 Wolvercote division (PDF)
2 May 2002 Mayoral referendum PDF icon 2002 Whole city referendum (PDF)
2 May 2002 Oxford City Council PDF icon 2002 All wards (PDF)
2 May 2002 Oxfordshire County Council by-election PDF icon 2002 Wolvercote division (PDF)
11 Oct 2001 Oxford City Council by-election PDF icon 2001 Blackbird Leys ward (PDF)
7 Jun 2001 Parliamentary PDF icon 2001 Oxford East constituency (PDF)
7 Jun 2001 Parliamentary PDF icon 2001 Oxford West and Abingdon (PDF)
7 Jun 2001 Oxfordshire County Council PDF icon 2001 All divisions (PDF)
7 Jun 2001 Oxford City Council by-election PDF icon 2001 Central ward (PDF)


If you require more graphical information for elections held after 2008, please visit our Most Recent Election Results page.

Election results in Oxford before 2001

If you would like election results prior to 2001, please contact us.

Currently Elected Oxford City Councillors

Visit our Councillors page for a full A-Z list of current City Councillors.

Currently Elected Oxfordshire County Councillors

Visit the Councillors pages of the Oxfordshire County Council website for full details.

Members of Parliament

Visit our Your Local MP page to find out who represents you in parliament.

Members of the European Parliament elected in the South East

For a list of the MEPs elected for the South East region, and their contact details, visit the UK Office of the European Parliament website.

Page last updated 17 July 2014

Elections Office

Town Hall

St Aldate's

Oxford

OX1 1BX

01865 249811


Email this service


Share


How do you rate this page?

rate this page as GOOD rate this page as AVERAGE rate this page as POOR
What's this?

Advertise with us


Facebook  Twitter  RSS icon

triangle

Do it online

Contact Us

Self service: Online services | Telephone: 01865 249811 | Where to find our offices

Copyright © 2012 Oxford City Council, Town Hall, St Aldate's, Oxford, OX1 1BX.
Designed and hosted by Oxford Information Labs Limited.